2009 m. spalio 7 d., trečiadienis

Šiek tiek istorijos apie oro balionus

Karšto oro balionas – oro balionas, skrendantis kaitinant balione esantį orą. Tai yra pirma transporto priemonė, sėkmingai skraidinusi žmones. 1783 metais Prancūzijoje jį sukūrė broliai Montgolfier. Pirmasis skrydis pilotuojamas žmonių įvyko 1783 metų lapkričio 21 d.



Istorija prasidėjo 1782-ųjų rudenį Josepho Montgolfier, kuris aistringai mėgo visokius naujus prietaisus ir su jaunesniuoju broliu Etienne'u dažnai pasvajodavo, kad žmogus vieną dieną pakils į orą, dėka. Broliai net buvo sumanę į didžiulį apvalkalą prikimšti debesų, o šią pagalvę pritvirtinti prie pintinės ir paleisti skristi. Vieną šaltą vakarą Josephas pastebėjo, kad virš ugnies džiovinami marškiniai išsipūtė ir pradėjo kilti. Tai jam pasufleravo oro baliono veikimo principą. Šia mintimi vyras pasidalijo su broliu ir jie pradėjo sukti galvas, kaip turėtų atrodyti balionas ir kuo jį šildyti.



Pirmiausia prancūzai pasiuvo 1 kub. metro šilkinį apvalkalą, kuris šildomas virš ugnies pakilo į 30 m aukštį. 1782 m. gruodį į orą pakilo jau 3 kub. m balionas, o kitų metų balandį 800 kub. m tūrio balionas pasiekė 400 m aukštį. Šilumai išgauti broliai degino drėgnus šiaudus, sumaišytus su vilna ir popieriumi.



Savo kūrinį J. ir E. Montgolfier pademonstravo 1783 m. birželio 4 d. Šiai iškilmingai progai jie pagamino 900 kub. m tūrio balioną: verpsto formos medvilnės atraižas prisiuvo prie popieriaus lakštų ir kilpelėmis sujungė vieną su kita, o audinį sutvirtino vertikaliais strypais. Po medvilniniu gaubtu pakabino krepšį šiaudams ir vilnai. Kai įkaitęs oras pakėlė balioną, broliai nupjovė virves.
Balionas per 10 minučių pakilo į maždaug 1 km aukštį. Tada, atvėsus orui, balionas nusileido į lauką ir užsidegė nuo pintinėje rusenančios ugnies. Netoliese dirbę valstiečiai išsigando iš dangaus nukritusio keisto daikto ir nepasistengė jo užgesinti.



Oro baliono pakilimą stebėję žiūrovai galėjo paliudyti įvykio autentiškumą, todėl buvo surašytas protokolas, kurį Montgolfier persiuntė Paryžiaus Mokslo akademijai, prašydami oficialiai pripažinti „skraidančio" aparato kūrėjais.





Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą